ÜDY BELGESİ

Üdy Belgesi Nedir?

Açılımı Üst Düzey Yönetici Belgesidir. Bu belge aynı SRC Belgeleri gibi mesleki yeterlilik belgesidir. Karayolu taşıma konunu ile ilgili Karayolu taşımacılık faaliyetleri, mesleki yeterlilik eğitim yönetmeliği içersinide yer alan, aynı zamanda karayolu taşıma yönetmeliğinde de geçen, belgelerdendir. Yapılan taşımacılık faaliyetlerinden gelir elde eden, gerçek ve tüzel kişilerin, almakla yükümlü olduğu belgedir.

Üdy Belgesi Nasıl Alınır?

Örneğin; C2 Yetki Belgesi uluslararası nakliye belgesine sahip olan bir firmanın, kendi bünyesinde, en az 1 adet ODY Belgesi, 1 adet te ÜDY Belgesi sahibi kişileri çalıştırması gerekir.

 

ÜDY BELGE TÜRLERİ NELERDİR ?


ÜDY 1 : Uluslararası yolcu taşımacılığı

ÜDY 2 : Yurtiçi yolcu taşımacılığı

ÜDY 3 : Uluslararası eşya-kargo taşımacılığı

ÜDY 4 : Yurtiçi eşya-kargo taşımacılığı
 

Üst Düzey Yönetici Belgesi olan ÜDY belgeli personel istihdam etme zorunlulugu kapsaminda Karayollari Tasima Yönetmeligince zorunlu tutulmaktadir.
ÜDY belgesine sahip olabilmek için en az lise mezunu olmak gerekmektedir. ÜDY türü mesleki yeterlilik belgesi dörde ayrilmaktadir. ÜDY1 (uluslar arasi yolcu tasimaciligi), ÜDY2 ( yurt içi yolcu tasimaciligi), ÜDY3 (uluslar arasi kargo ve esya tasimaciligi), ÜDY4 ( yurt içi kargo ve esya tasimaciligi).
 
Karayollari Tasima Yönetmeligi kapsaminda faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kisileri sürekli ve etkin bir sekilde yöneten yönetim kurulu baskani, yönetim kurulu üyeleri, genel müdür, genel koordinatör ve genel sekreter gibi üst düzey pozisyonlarda bulunan kisileri kapsamaktadir. Bu kisilerin mutlaka ÜDY mesleki yeterlilik belgesine sahip olma zorunlulugu vardir. Ulastirma Bakanligi’nca belirtilen egitim kurumunda ÜDY1 için toplam olarak 115 saat egitim görmek mecburidir. ÜDY1 belgesini alan yöneticiler ÜDY2, ODY1 ve ODY2 belgelerini otomatik olarak almis kabul edilmektedirler.   Üdy Belgesi Fiyatları için lütfen bizimle iletişime geçin.