SRC 5 BELGESİ

MERKEZİMİZDEKİ PROGRAM


Src 5 Temel Eğitim - 18 saat Teorik + 1 Saat uygulama
Tank Eğitimi  - 12 saat + 1 Saat uygulama
Sınıf 1 Patlayıcı Madde Belgesi - 8 saat
Sınıf 7 Radyoaktif Belgesi - 8 saat

 

SRC5 BELGESİNİ KİMLER ALIR ?
 

Tehlikeli madde taşıyan araçların sürücüleri

 

SRC5 BELGESİ ALACAK KİŞİLERDE İSTENEN ŞARTLAR
 

  • 19 yaşından gün almış olmaları

  •  63 yaşından büyük olmamaları

  • Uygun ehliyete sahip olmaları

 

BAŞVURU EVRAKLARI NELERDİR?
 

  •  Nüfus cüzdanı fotokopisi (T.C. No. işlenmiş)
  •  Ehliyet fotokopisi
  •  SRC-3 veya SRC-4 fotokopisi
  •  2 adet vesikalık fotoğraf
SRC 5 belgesi tasimacilikta kullanilan ve zorunlu olan bir belgedir. Ancak hangi tasimaciliksa ona göre belge alinmalidir. Src 5 belgesi tehlikeli olan maddelerin tasimaciligi için alinan bir belgedir. Eger tehlikeli madde tasiyiciliginda çalisacaksaniz muhakkak egitimini almali ve belgeye sahip olmalisiniz. Egitim süresi toplam olarak 19 saat kadardir. 18 saat boyunca teorik ders alacak ve 1 saatte pratik bir sekilde kursu tamamlayacaksiniz. Tank egitiminin verilmesi 12 saat süresince teorik bir saat kadarsa pratik verilmektedir.
 
Src 5 belgesi için toplamda verilen egitim süresine tamamen katilmali ve dikkatli bir sekilde dinlenmelidir. Çünkü tehlikeli madde tasiyiciligi söz konusu oldugundan dolayi daha de özen gösterilmesi gerekiyor. Sinif bir olan patlayici maddenin belgesi 8 saat kadar ders süresi vardir. Sinif yedi olan radyoaktif belgesinin egitimi de ayni sekilde 8 saat kadar sürüyor. Toplamda pratik olarak 18 saat verilen derse bir saatte tank egitiminde pratik verilmektedir. Kisa ancak etkili olan egitimin sonuna kadar dikkatli olarak katilim saglanmali ve daha sonrasinda belge alimini hak etmelisiniz.
 
Src 5 belgesini kimler alabilme hakkina sahiptir? Tehlikeli madde tasiyacak olan kisiler alabilir. Sartlari ise; 19 yasindan gün alinmasi ve 63 yasindan büyük olmamasi gerekiyor. Ayrica src 5 alacaklarin src4 ya da src3 belgelerine sahip olmasi sarttir. Basvuru için sürücü belgesi, nüfus cüzdani fotokopisi, 2 tane vesikalik fotograf, src4 ya da src3 belgesinin fotokopisi gerekmektedir.