SRC 4 BELGESİ

SRC 4 YURTİÇİ  EŞYA TAŞIMACILIĞI

 

SRC4 Belgesini Şehirlerarası veya şehiriçi yurtiçi eşya taşımacılığı yapacak olan sürücüler alır. Eğitim süresi toplam 28 saattir. 

 

SRC4 BELGESİNİ KİMLER ALMAK ZORUNDADIR ?
 

  • Şehirlerarası veya şehiriçi eşya nakliyesi yapan olan sürücüler

  • Panelvan, Kamyonet vb tip araçları kullanan sürücüler.

 

SRC4 BELGESİ ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR ?
 

  • Bu tip araçları kullanacak sürücülerin, 19 yaşından gün almaları,

  • Bu tip araçları kullanacak sürücülerin 63 yaşından büyük olmamaları,

  • Bu tip araçları kullanacak sürücülerin kullanacağı araca göre sürücü belgesine sahip olmaları,

  • Bu tip araçları kullanacak sürücülerin Psikoteknik Raporuna sahip olmaları
SRC4 belgesi yurt iç esya ve kargo tasimaciliginda kullanilan, alinmasi zorunlu olan bir ticari araç kullanim belgesidir.
 
Karayollari yönetmeligine göre temelde SRC3 belgesini alanlar SRC4 belgesini de almis olarak kabul edilmektedirler. SRC4 belgisini alabilmek için 18 yasini doldurmus olmak ve 63 yasindan gün almamis olmak gerekmektedir. Diger SRC belgelerinde oldugu gibi sürücüler dört günlük mesleki egiteme katilmak zorundadirlar. SRC1 ve SRC2 yolcu tasimaciliginda kullanilir.SRC1’i alan SRC2’yi almis olarak kabul edilir. SRC3 ve SRC4 yük ve esya tasimaciliginda alinmasi zorunlu belgelerdendir. SRC3’ü alan da SRC4’ü almis olarak kabul edilmektedir. SRC5 belgesini ise tehlikeli madde ve atik tasiyan sürücüler almakla yükümlüdür.
 
SRC3 ve SRC4 belgelerine sahip olmayan soförler SRC5 için talepte bulunamamaktadirlar. Tasimacilik sektöründe Avrupa Birligi uyum yasalari kapsaminda ticari yolcu ya da yük tasiyanlarin SRC belgelerini almak zorunlulugu vardir. Araç ister kisinin kendine isterse de sirkete bagli olsun mutlaka SRC3 veya SRC4 belgesi bulunmalidir. Aksi takdirde yapilacak trafik kontrolünde 560TL araç ruhsat sahibine, 224TL kullanan kisiye ceza kesilmektedir. Sinava girmeden SRC4 belgesi alabilmek için 25 Subat 2003 tarihinden önce ehliyet almis ve 23 Subat 2003 tarihinden önce SGK girisinin yapilmis olmasi gerekmektedir.
 
Bu iki sarti yerine getiremeyen sürücüler ise Ulastirma Bakanligi’nin yetkilendirdigi egitim merkezlerinde egitme katilmalari ve bakanlikça açilan sinavdan en az 60 puan almalari gerekmektedir. Ayrica diger SRC’lerde oldugu gibi psikoteknik raporu alma zorunlulugu da vardir.SRC4 belgesini alan sürücüler sehirlerarasi yük ve esya tasiyabilecekleri gibi sehir içi tasimacilik da yapabilmektedirler.