SRC 1 BELGESİ

 

Src 1 Belgesi  uluslararası yolcu taşımacılığı alanında kullanılır. Yolcu taşımacılığında ticari amaçla kullanılan araçları süren kişilerin alması gereken belgedir. SrC1 ve Src2 yolcu taşımacılığında kullanılır. Bunların arasındaki fark SRC1 Yurtdışı, SRC2 ise yurtiçinde yolcu taşımacılığında kullanılan belgedir. SRC1 alan kişi aynı zamanda SRC2 Belgesi aldığı kabul edilir. 

 

SRC1 BELGESİNE KİMLER SAHİP OLABİLİR ?
 

  • Yolcu taşımacılığı yurtiçi ve yurtdışında yapan kişiler.
  • Herhangi bir şirketin personel taşımacılığını yapan kişiler
  • Öğrenci servis işi yapanlar
  • Yurtdışına yolcu transferi için kullanılan araçların şöforleri SRC1 Belgesi alması zorunludur.
 

SRC 1 BELGESİ ALMANIN ŞARTLARI NELERDİR ?

 
  • Otobüs ve benzeri araç kullanacaklar için, 26 yaşından gün almaları gerekmektedir.
  • Minibüs ve benzeri araç kullanacaklarda 19 yaşından gün almaları gerekmektedir.
  • Yaş sınırı olarak ta 63 yaşından büyük olmamaları gerekmektedir.
  • Otobüs kullanacaklarda E sınıfı, Ehliyet sahibi olmaları gerekmektedir.
  • Minibüs kullanacaklarda B sınıfı Ehliyet sahibi olmaları gerekmektedir.
  • Psikoteknik Değerlendirme Raporuna sahip olmaları gerekmektedir.
Kisa bir tanimla SRC1 belgesi ticari maksatla araç kullanacak olan sahislarin almasi zorunlu olan belge türüdür. Bu belgeyi alan kisiler uluslar arasi kara yollarinda yolcu tasimaktadir.
 
SRC1 mesleki yeterlilik belgesini almis olan sürücüler, SRC2 belgesini de almis olarak kabul edilmektedirler. Önceleri bu belgeyi almak isteyen adaylarin lise mezunu olmalari sarti aranmakta iken Danistay’in verdigi kararla ilkokul mezunlari da uluslararasi yolcu tasimaktadir. Karayolu tasima kanunlarina göre SRC1 türü belge isteyenlerde olmasi gereken bazi sartlar vardir.
 
Buna göre kargo ya da yolcu tasimaciligi yapacak olan kisilerde yani ticari araci sevk ve idare edenlerde mutlaka B-C-D-E sürücü belgelerinden sahip olmak gerekiyor, en az 5 yillik ilkokul mezunu olmak, 26 yasindan küçük ve 63 yasindan gün almamak, psikoteknik raporu almak zorunlu tutulmaktadir. SRC1 belgesini alanlar uluslar arasi yolcu tasiyabilecegi gibi yurt içinde de yolcu tasimaciligi yapabilmektedirler yani SRC2 belgesi almalarina gerek kalmamaktadir. 25 Subat 2003 tarihinden önce C-D veya E tipi ehliyete sahip olanlar sinavsiz SRC1 talep edebilmektedirler.
 
Sinava girmek isteyenler dört günlük bir egitime katilmak zorundadirlar. Egitimin ardindan ulastirma Bakanligi’nin açacagi sinava girerek belgeyi almaya hak kazanmaktadirlar. 4925 sayili Karayolu yönetmeligine göre ticari olarak yolcu, kargo ve esya tasiyacak olan sürücülerin bu belgeyi almalari zorunlu tutulmaktadir.
 
Açilim olarak SRC Türkçe sürücü kelimesinin sessiz harflerinde olusmaktadir. SRC1 mesleki yeterlilik belgesidir. Bu belgeyi hak edebilmek için Ulastirma Bakanligi’nca yapilan sinavda sorulan 50 sorudan 30’unu dogru yapmak gerekmektedir.