Psikoteknik testi sayesinde, sürücülerin ve sürücü adaylarının mesleki yeterlilik düzeyleri test edilir. Psikoteknik testi sonuçlarının olumlu ilerlemesi durumunda sürücüler, sahip oldukları psikoteknik raporuyla birlikte ticari araç kullanma yetkisine de sahip olurlar.

Psikoteknik testi sırasında sürücülerin bedensel, psikolojik durumları ile birlikte motor becerileri de ölçülür. Psikoteknik testi, alanlarında uzman profesyonel psikologlar  gözetimi altında bilgisayar destekli psikoteknik cihazları sayesinde yapılırlar. Psikoteknik cihazları, sahip olduğu teknoloji sayesinde kişilere çok çeşitli testler sunar. Bu testlerle de adayların bu alanlardaki yeterlilik düzeyleri incelenir.

Psikoteknik Sınavı Nedir?

Psikoteknik sınavı nedir? Yukarıda bahsettiğimiz sürücülerin ve sürücü adaylarının yasal olarak trafiğe çıkabilmek için bir dizi test sonucu verilen psikoteknik belgesi denilen bir belgeye sahip olmaları gerekir. Bu belge devlet tarafından yasal olarak talep edilen ve zorunlu bir tıbbi rapordur. Zorunlu tutulan bu sürücülerin ve adayların psikoteknik belgesi alması Karayolları Trafik Kanunlarınca yasal olarak zorunlu hale getirilmiştir. Psikoteknik belgesi sadece Sağlık Bakanlığının onayladığı belli kurum ve kuruluşlardan alınabilir.

Psikoteknik Soruları

Psikoteknik belgesi almak isteyen sürücülerin en çok merak ettiği sorulardan biri de psikoteknik soruları nasıldır, zor mudur gibi sorular oluyor. Psikoteknik soruları amacı Psikolog gözetiminde sürücülerin algı ve reflekslerini ölçmektir. Psikoteknik soruları aşağıda kısaca belirtilmiştir. Bunlar;

DİKKAT DÜZEYİ

Şoförlerin uzun süre monoton bir ortamda araç kullanmaları seçici dikkat düzeylerinin düşürmektedir. Kazaların ana nedenlerinden birinin dikkat ve konsantrasyon kaybı olduğu düşünüldüğünde sürücülerin dikkat düzeyinin belirlenmesi güvenli sürücülük için çok önemlidir.

MUHAKEME

Olayları ve olası durumların sonuçlarını algılamanın sürücünün sürüş esnasında olası riskli durumlardan uzak durmak için birinci derecede önemlidir. Muhakeme yeteneği düşük olan sürücünün ortamdaki olayları algılayamadıkları ve buna bağlı gerekli tedbirleri almamaları nedeniyle kazaya riskli durumlara düştükleri saptanmıştır.

HIZ ve MESAFE ALGILAMASI

Psikoteknik soruları içerisinde geçen bir başka test ise hız ve mesafe algılamasıdır.Çeşitli uyaranların hareket hızını ve uyaranlar arası mesafeyi tahmin etme becerisi ölçülmektedir.

GÖRÜŞ AÇISI & KOORDİNASYON

120 ile 140 derece arası açı içinde kafanın sağ ve sol bölgesinden, yani bu açıdan verilen uyaranların kişinin görüş açısına hangi zaman aralığında girdiğinin incelenmesidir.

TEPKİ KALİTESİ VE HIZI

Farklı renklerdeki görsel uyarıcılara ve farklı tonlardaki sesli uyarıcılara aday tarafından verilen doğru tepkiler ve bu tepkilerin hızları ölçülür. Ani ve panik bir durumda adayın ne kadar hızlı tepki vereceği ölçülür.

GÖRSEL SÜREKLİLİK

Farklı görüntülerin gösterildiği bu teste sürücünün bazı özellikler açısından ne derece yeterli olduğunu gösterecek veriler sağlanmaktadır:

SÜREKLİ DİKKAT ve PROBLEM ÇÖZME

Sürücünün sürekli dikkat performansı ölçülmektedir.

TRAFİK ALGI TESTİ

Kısa sürelerle (1 saniye) gösterilen trafikle ilgili görüntüler sonrasında görsel algılama performansını ve algısal hızı ölçen analizdir.

Bu sistemde bir dizi testen oluşan yeterlilik testi yapılmaktadır. Yaklaşık 1 saat süren ve 12 testten oluşan bu test, kişilerin durum ve olaylardaki tutumları incelenir.

Sanal bir araba ortamında yapay bir trafik oluşturularak oluşturulan bu test, uzman psikologlar ve ardından psikiyatri tarafından onaylanırsa almaya hak kazanılabilir.

Psikoteknik testinde; sürücülerin sahip oldukları güvenli sürüş sağlayan zihinsel ve psikomotor yetenek düzeyleri ölçülür.

2024 psikoteknik testleri, sürücülerin araç kullanmaya hiçbir engel olmadığı beyan eden, zihinsel ve bedensel bir dizi testten geçirilen bir testtir. Refleks, algı, muhakeme gibi değerleri sürüş açısından psikolojik olarak değerlendiren testlerden oluşmaktadır

Zihinsel Beceri Testleri

 • Seçici Dikkat Düzeyi Testi
 • Sürekli Dikkat Testi
 • Görsel Algı ve Bellek (Taşistostopik) Testi
 • Görsel Süreklilik Testi
 • Anlama ve Değerlendirme (Muhakeme) Testi

Psikomotor Testleri

 • Koordinasyon (Görüş Açısı) Testi
 • Hız ve Mesafe Algılama Testi
 • Çarpışma Zamanı Tahmin Testi
 • Tepki Hızı (Determinasyon) Testi
 • Çevresel Görüş Testi

Kişilik – Güvenlik Testleri

 • Trafiğe İlişkin Görüş Testleri
 • Kişilik Envanteri


Benzer İçerik

Psikoteknik Testi
Psikoteknik Testi

Psikoteknik testi sayesinde, sürücülerin ve sürücü adaylarının mesleki yeterlilik düzeyleri test edilir. Psikoteknik testi sonuçlarının olumlu ilerlem…

Psikoteknik Nedir? Psikoteknik Belgesi
Psikoteknik Nedir? Psikoteknik Belgesi

Psikoteknik nedir sorusunun kapsamlı olarak cevabı ve ehliyet ile ne gibi bir ilişkisi olduğunun cevabını öncelikle verecek olursak, Psikoteknik aslın…

Psikoteknik Fiyatları
Psikoteknik Fiyatları

Psikoteknik fiyatları rakam olarak uygun olup araç kullananlar için önemli bir gerekliliği temsil etmektedir. Sürücülerin ve sürücü adaylarının, görse…