Psikoteknik raporu, kişilerin bedensel ve psikolojik durumlarının sürücülük yapmaya elverişli olup olmadığını gösteren, uzman psikolog ve bilgisayar destekli simülatör eşliğinde gerçekleştirilen 1 saatlik bir testin sonunda, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan kurumlar tarafından verilen bir belgedir.

Psikoteknik belgesi alırken, sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan zihinsel becerilerine yani; algılama, dikkat, hafıza, muhakeme ve benzeri yeteneklerine, bedensel psikomotor yetenek ve becerilerine yani; tepki hızı, göz, el, ayak koordinasyonu ve benzeri davranışlarına, alışkanlık ve kişilik özelliklerine yani; risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol, ve benzeri davranışlarına bakılmaktadır. Eğer yapılan bu değerlendirmeler olumlu ise sürücü psikoteknik belgesi alabilir. Psikoteknik değerlendirme kurumlarında, bu testi yapmak için eğitim almış uzman psikologlar çalışmaktadır.

E-İmzalı Psikoteknik Raporu    

E- imzalı psikoteknik raporu, uzun yıllar yanımızda taşımamız gereken bir belge olarak kalmıştı. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yanımızda taşımamız gereken çoğu belgeleri internette rahatça görüntüleyebiliriz, ayrıca trafik sisteminde ve sadece polislerin görebileceği sistemlerde bulunması kolaylaşmıştır. Hem e-Devlet kapısının hem de teknolojinin bu denli gelişmesinin ardından teknolojik sistem ağları ile artık SRC belgeleri ve e-imzalı psikoteknik raporu GBT görülebildiği gibi e-imza aracılığıyla kopyalanıp çıkartılabiliyor.

E-rapor ve e-Belge sistemleri artık tüm Türkiye’de hizmete girmiş bulunmaktadır. Bu nedenle geçmiş belgeler veya yanınızda bulunmayan belgeler trafik görevlileri tarafından görülebiliyor.  E-imzalı psikoteknik belgelerine ulaşmak için yapmanız gereken bir e-Devlet kapısı şifresi edinmek ve e-Rapor ya da e-Belgelerinize internet üzerinden ulaşmak olacaktır.

Sağlık Bakanlığına bağlı, psikoteknik değerlendirme kuruluşlarınca verilen bu raporların elektronik ortamda e-imzalı olarak verilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünce e-Rapor sistemini geliştirmiştir.

Yetkili psikolog tarafından hazırlanan psikoteknik raporları psikiyatrist onayından geçmesi gerekmektedir. Bu onay işlemi de e-Rapor sisteminde online olarak e-İmza ile imzalanmaktadır. Psikoteknik belgesi almak isteyenlerin dikkat etmesi gereken konulardan biri de budur. Psikoteknik belgeleri yalnızca Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan kurum ve kuruluşlar tarafından yapılmaktadır ve psikiyatrist onayından geçmeyen hiçbir rapor belgeye dönüşmemektedir.

Psikoteknik Belgesi Ne İşe Yarar?

4925 Sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre sürücülerde aranan şartlardan birisi SRC Belgesi ve Psikoteknik Raporu sahip olmasıdır. Özellikle ticari sürücülerin SRC belgesi ve psikoteknik raporu sahibi olmaları gerekmektedir. Uygulamaya konulan birçok ülkede gözlemlenen ve trafik kazalarında ciddi oranda düşüş sağlayan bu değerlendirme testi, ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca aşağıdaki sebeplerden ötürü de psikoteknik raporu alınabilmektedir;

  • Ehliyetin yasal nedenlerle geri alınması halinde, tespit edilen kural ihlallerinin sürücülük için gerekli yetenek ve becerilerin eksikliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığına ilişkin bir sonuca varılması amacıyla
  • Sürücü olması uygun olmayan kişiler olduğu düşünüldüğünde,
  • Mesleği sürücülük olan ama sürücülük mesleğinde yeterli performansı gösteremediği veya verimli çalıştığı düşünülmeyen kişilerin olduğu durumlarda,
  • Yüksek performans gerektiren sürücülükte doğru kişiyi bulabilmek amacıyla,(ağır vasıta sürücülüğü, uzun yol sürücülüğü, yolcu taşımacılığı gibi)

E-Rapor Sistemi, Sağlık Bakanlığı tarafından yayımlanan Sağlık Raporlarına İlişkin Usul ve Esaslarda belirlenen niteliklere göre Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğünce geliştirilmektedir. Elektronik ortamda imzalanan bu belgeler kolaylık sağlamaktadır.

E-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptığınızda E-imza veya mobil imza ile T.C kimlik numaranızı girerek psikoteknik belgesine ulaşabilir, görüntüleyebilir veya çıktısını alabilirsiniz.

(2019 öncesi) Eski Psikoteknik Raporlarının psikiyatrist onaylı ve İl Sağlık Müdürlüklerine onaylatılmış olanlar ile E-nabız Sağlık Kapısına yüklenen belgeleri online olarak çıktısını alabilirsiniz.


Benzer İçerik

Psikoteknik Raporu
Psikoteknik Raporu

Psikoteknik raporu, kişilerin bedensel ve psikolojik durumlarının sürücülük yapmaya elverişli olup olmadığını gösteren, uzman psikolog ve bilgisayar d…

Psikoteknik Nedir? Psikoteknik Belgesi
Psikoteknik Nedir? Psikoteknik Belgesi

Psikoteknik nedir sorusunun kapsamlı olarak cevabı ve ehliyet ile ne gibi bir ilişkisi olduğunun cevabını öncelikle verecek olursak, Psikoteknik aslın…

Psikoteknik Fiyatları
Psikoteknik Fiyatları

Psikoteknik fiyatları rakam olarak uygun olup araç kullananlar için önemli bir gerekliliği temsil etmektedir. Sürücülerin ve sürücü adaylarının, görse…