Psikoteknik belgesi için gerekli evrakları hazırlamak hiç zor değildir. Kısa sürede hazırlayabileceğiniz bu belgelere ulaşmak çok kolaydır. Psikoteknik belgesi almak hem sizi hem de sizinle yolculuk yapacak kişileri koruma altına almaya ve ölümlü ve yaralanmalı kazaları önlemektedir. Psikoteknik kuruluşları ve yapılan testler sayesinde kişiler trafikte nasıl bir sürücü olması gerektiğini daha iyi anlamaları sağlar ve aynı zamanda herhangi bir olay ile karşı karşıya geldiği zaman doğru tepkileri verebilmelerini sağlar. Panik olmadan ve mantıklı bir seçim yapacak bir şekilde verilecek olan tepkiler sayesinde hem kişilerin korkuları azalıyor hem de en ufak detaylar ile en büyük sorunlar ortadan kalkmış oluyor.

Ticari araç, yük taşımacılığı ve yolcu taşımacılığı yapacak olan sürücülerin mutlaka alması gereken bir belge türü olan psikoteknik belgesi, bakanlık tarafından zorunlu tutulmuştur. Alınmadığı takdirde kişi sürüşe devam edemez ve yüklü miktarlarda ceza ödemek zorunda kalır.

Psikoteknik belgesi için gerekli evraklar,

 1. Nüfus cüzdan fotokopisi,
 2. Ehliyet fotokopisi,
 3. 2 adet vesikalık fotoğraf

Bu belgeleri tamamlayan kişiler sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış olan psikoteknik kurumlarına gidip psikoteknik belgesi için başvuru işlemlerini başlatabilirler.

Psikoteknik Belgesi Nedir?

Ticari araç sürücülerinin alması gereken eğitimlerinden biri psikometrik, alınması gereken en önemli eğitimlerden biridir. Dikkat dağınıklığı, algı yeteneği, hafıza ve muhakeme kavraması için yapılan bir testtir ve belge alabilmek için bu testlerden geçmek gerekmektedir. Psikoteknik belgesi nedir sorusunun bir diğer cevabı ise, psikomotor becerilerini ölçen bir testir. Olaylara tepki hızı, koordinasyon yeteneği içeren bu teknik, adaylar için çok önemlidir.

Kişilerin ani durumlarda verilecek tepkileri, bir durum karşısında sergilenen tutum ve davranış, olaylarda risk almak, sorunları çözüme kavuşturabilme yetenekleri gibi birçok yöntem ve becerilerini test etmektedir. Sürücülerin kişilikleri ve davranışlarını inceler ve psikomotor becerileri test edilir. Trafikte sürücünün bedensel veya zihinsel olarak hiçbir şekilde engel taşımadığını kanıtlayan belgedir. Trafikte diğer sürücülerin güvenliği ve yaya güvenliği için önemli bir belge olan psikoteknik belgesi nedir sorusunun cevabı, bir dizi testten oluşan ve yaklaşık 1 saat süren bilgisayar programı ile uzman psikolog eşliğinde yapılan bir testtir.

4925 sayılı Karayolu Taşıma Yönetmeliği 34.madde, e bendi gereği, şoförlük mesleği bakımından bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu, yetkili sağlık kuruluşlarından her beş yılda bir almaları yasal olarak zorunludur.

Psikoteknik Sınavı    

En temel yeteneklerden olan algı, dikkat, hafıza ve muhakeme, hız mesafe kontrolü gibi zihinsel becerileri, göz koordinasyonu, el ve ayak koordinasyonu, tutum, davranış, saldırganlık gibi kişilik özelliklerinin bilgisayar destekli bir simülatör tarafından sistem kullanılarak ölçülen bir test sistemidir.  Psikoteknik sınavı yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir ve

 • Dikkat testi,
 • Muhakeme testi,
 • Koordinasyon testi,
 • Seçici dikkat testi,
 • Hız mesafe tahmin testi,
 • Çarpışma tahmin testi,
 • Görsel algı bellek testi,
 • Kişilik testi,
 • Görsel süreklilik testi,
 • Çevresel görsel görüş testi,
 • Tepki hızı testi ve trafiğe ilişkin görüş testi

gibi testler uygulanır.

Psikoteknik Sınavı Nasıl Uygulanır?

Adayların psikoteknik değerlendirme aşamasında iken uygulanan testler, psikoteknik cihazları ile gerçekleştirilmektedir. Bu teknolojik cihazlar sayesinde, sürücülerin zihinsel ve psikomotor becerileri ölçülür. Böylece adayın güvenli sürücülük trafikteki davranışları, alışkanlıkları ve kişilik yapıları değerlendirilir.

Bu teknolojik cihazlar, sürücülere sanal bir trafik ortamı sunar. Bir arabanın iç ortamına birebir benzeyecek şekilde dizayn edilirler. Testler yaklaşık bir saat sürer ve bir dizi testten oluşur bu testler sonucunda cihaz tarafından adaylara ayrıntılı bir belge verilir. Bu dokümanda ilgili testler hakkındaki yeterlilik düzeyi belirtilir.

Aşağıdaki araçları kullanan sürücüler psikoteknik belgesi almakla yükümlüdürler. Psikoteknik belgesi almak aşağıdaki araç sürücüleri için zorunludur. Bunlar sırasıyla şu şekildedir;

 • Kamyon,
 • Kamyonet,
 • Tehlikeli Madde Taşıyan Araç Sürücüleri,
 • Src 5 Belgesi olan ve Sınıf 1, Sınıf 7 ve tanker kullanıcıları,
 • Otobüs,
 • Minibüs,
 • Ticari taksi.

Belge için gerekli evraklar, nüfus cüzdanı, ehliyet ve fotoğraftır.


Benzer İçerik

Psikoteknik Belgesi için Gerekli Evraklar
Psikoteknik Belgesi için Gerekli Evraklar

Psikoteknik belgesi için gerekli evrakları hazırlamak hiç zor değildir. Kısa sürede hazırlayabileceğiniz bu belgelere ulaşmak çok kolaydır. Psikotekni…

Psikoteknik Nedir? Psikoteknik Belgesi
Psikoteknik Nedir? Psikoteknik Belgesi

Psikoteknik nedir sorusunun kapsamlı olarak cevabı ve ehliyet ile ne gibi bir ilişkisi olduğunun cevabını öncelikle verecek olursak, Psikoteknik aslın…

Psikoteknik Fiyatları
Psikoteknik Fiyatları

Psikoteknik fiyatları rakam olarak uygun olup araç kullananlar için önemli bir gerekliliği temsil etmektedir. Sürücülerin ve sürücü adaylarının, görse…