PSİKOTEKNİK NEDİR ?

Psikoteknik nedir sorusunun kapsamli olarak cevabini ve ehliyet alacak kisilerle ne gibi bir iliskisi olduguna bakacağız. Psikoteknik, aslında psikoloji kapsamında değerlendirilebilecek bir ifadedir. Bireylerin çalışma şartlarına ne kadar uyum sağlayabildiğini, dayanıklıklarını, o işte ne kadar zaman geçirebildiğini çalıştığı saat müddetçe ne kadar verim verebildiğini kapsamlı olarak belirleyen bir araştırma yöntemidir.
 
 
Yöntemde ayrıca kişilerin fiziksel olarak bir kusuru olup olmadığına testlerle uygulamalı olarak karar veren yöntem kısacası ehliyet almak isteyen kişilerin ruhsal ve fiziksel olarak sağlıklı olup olmadığını anlama yöntemidir. Psikoteknik nedir sorusunun kapsamlı ifadesi bu şekildedir ancak ayrıntıya girmek gerekirse ehliyet almak isteyen kişilere göz muayenesi gibi, el ve ayak kullanımının uygunluğu ve hızlılığı gibi etkenlerde ölçülmektedir.
 
 
Ehliyet almak isteyen bireylerde en önemli organlardan biri olarak görülen gözün sağlıklı olması gerekir, hassasiyeti olan bireylere ehliyet verilemeyebilir, gerekli ölçümlerle bu değerler saptanır. Bu yöntemin amacı trafiğe çıkmak isteyen bireylerin yeterli olgunluğa ve donanima sahip olmalarını sağlar, yeterli görülen fakat az da olsa kusuru olan sürücü adayları eğitimlerden geçirilir ve bu kusurlarını da kapatmasi sağlanır.
 
 
Bu eğitimler trafikte anlayışlı ve trafik kurallarına dikkat eden sürücü bireylerin olusmasını sağlamaktır. Ehliyet belgesi almak istiyorsanız öncelikle bu testten geçmeniz gerekmektedir. Egitim kurumumuzda da bu yöntemle gerekli testler yapılmakta ve kişilerin ehliyet almaya yatkın olup olmadıkları ölçülmektedir. Psikoteknik nedir sorusunun cevabı bu şekildedir. Kurumumuzdan uygun kosullarda bu sistemden faydalanabilirsiniz.
 
 
Psikoteknik belgesi, Sağlık Bakanlığı bünyesindeki çalısanlar tarafından ehliyet almak isteyen kişilere yapılan testler sonucu verilen belgedir. Belgenin verilebilmesi için sürücü adayının bu testlerden istenilen düzeyde basarılı olarak geçmesi gerekir. Fiziksel olarak ve ruhsal yönden testlere tabi tutulan kişiler bu testlerden basarılı geçmelidir. Bu belgenin yasalarca belirten mevzuata da uygun olarak düzenlenmiş hali Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Buna göre bu belgeyi almaya bedenen ve ruhen hak kazanmış kişiler şoförlük mesleğini icra edebilirler. Ancak belgenin her beş yılda bir kurumlar tarafından yenilenmesi gerekir.
 
Eğitim kurumlarımızdan alabileceğiniz bu belgelerin yenilenme sürelerine az bir süre kala tarafınıza bildirim yapılmakta ve uyarı sağlanmaktadir.
Psikoteknik belgesi alabilmek için kısacası ruhen ve bedenen sağlıklı olduğunuz onaylandığı anda ticari ya da normal araç, kamyon, tır gibi karayollarında sürücülük yapabileceğiniz belgelere sahip olmuşsunuzdur.

Belgeyi vermek için sürücü adaylarına ve sürücülere yöneltilen test uygulamaları takribi olarak 60 dakikadır. Bu süreden az olması sağlıklı olmaz ve gerekli azami şart bu koşullarda belirlenmiştir. Belgenin aliınması hayati önem taşır. Trafiğe çıkabilecek bir trafik canavarının bu aşamalarda testler sonucu engellenmesi sağlanabilir. Fiziksel özür ya da rahatsızlikları da sürüş sırasında risk oluşturmayacak derece olmalıdır.
 
Her beş yılda bir yenilenmesi ve yeni sürücülerin alması gereken psikoteknik belgesi eğitim kurumlarımızda sürekli olarak sağlanmakta uygun koşullarda sürücülerimize takdim edilmektedir. 


  • Psikoteknik
  • Psikoteknik
  • Psikoteknik
  • Psikoteknik
  • Psikoteknik
  • Psikoteknik
  • Psikoteknik
  • Psikoteknik