ODY BELGESİ

Karayolu Taşımacılık Yönetmeliği kanununa göre faaliyette olan, tüzel veya gerçek kişilerin, veya tüzel, gerçek kişilere ait bağımsız bölümün, nakliye faaliyetlerinin sevkini hangi ünvanla olursa olsun (müdür/idareci, şef, uzman, operasyon yöneticisi, operatör ) veya idaresini yöneten kişileri ifade eden belgenin adıdır.


Karayolu Taşımacılık Yönetmeliği’nin “Yetki Belgesi Sahibi Kişilerin Yükümlülüğü” başlıklı 43 üncü maddesinin 15’nci fıkrası; “Yetki belgesi sahipleri, ilk yetki belgesi aldıkları tarihten itibaren 6 ay içinde, mesleki yeterlilikle ilgili yükümlülüklerini yerine getirmek ve faaliyetleri süresince muhafaza etmekle yükümlüdürler. 


Buna kanuna göre; taşımacılık faaliyetleri yürüten tüzel veya gerçek kişiler,  ÜDY Belgesi veya ODY türü Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip kişileri faaliyetleri süresince istihdam etmekle zorundur. Yetki belgesini yeni almış firmalarda 6 ay içinde yükümlüklerini yerine getirmek ve eski yetki belgeli firmalarda olduğu gibi faaliyetleri süresince bu kişileri istihdam etmekle (muhafaza etmekle) yükümlüdürler. 

 

ODY BELGESİ TÜRLERİ NELERDİR ?

 

ODY 1 : Uluslararası yolcu taşımacılığı

ODY 2 : Yurtiçi yolcu taşımacılığı

ODY 3 : Uluslararası eşya-kargo taşımacılığı

ODY 4 : Yurtiçi eşya-kargo taşımacılığı
 

 
Orta Düzey Yönetici Belgesi olan ODY Karayollari Tasima Yönetmeligi kapsaminda faaliyet gösteren gerçek ya da tüzel kisiligin veya bagimsiz bir birimin tasimacilik islerini yürüten müdür, operatör, sef ve uzman gibi benzeri unvanlarla istihdam edilen kisilerin almak zorunda olduklari belgedir.
 
Bu belgeyi almanin birinci yolu Ulastirma Bakanligi’nin yetki vermis oldugu egitim kurumlarinda belirtilen egitim müfredatina uygun egitim almak ve ardindan bakanlikça belli dönemlerde açilan sinavlarda basarili olmaktadir. Diger bir husus ise bakanlikça belirtilen kriterlere uygun olarak sinava girmeden is kaybi yasamadan ve maddi bir bedel ödemeden taninmis olan bir hak ile dogrudan almaktir. Sinavsiz olarak ODY alabilmek için kisinin 25 Subat 2006 tarihinden önce belgenin türüne uygun firma ya da firmalarda en az üç yil SGK’ ya kayitli olarak çalismis olmasi gerekmektedir.
 
Basvuruda bulunacak kisinin kurucu ya da ortak, yönetim kurulu baskani veya yönetim kurulu üyesi veya genel müdür unvanlarindan biri ile görevli olmasi ve 25 Subat 2006 döneminden önceki 3 yillik döneme ait ticaret sicil gazetelerinin onayli örnegi gerekmektedir. Bununla beraber bakanligin istemis oldugu formatta bir dosya hazirlanmasi ve dosyanin incelenmesinin ardindan belgeye hak kazanmasi söz konusudur.
 
ODY belgesi çesitlerine göre ODY1 (uluslar arasi yolcu tasimaciligi), ODY2 (yurt içi yolcu tasimaciligi), ODY3 (uluslar arasi esya ve yük tasimaciligi) ve ODY4 (yurt içi esya ve yük tasimaciligi olarak siralanmaktadir. Sinav ile alinacak olan belgelerde ise en az ilkokul mezunu olmak gerekmektedir. Katilacak olan mesleki egitimin süresi ODY3 için 95 saat, ODY4 için 72 saat zorunlu olarak belirlenmistir.ODY belgeli personel çalistirma zorunlulugu Avrupa Birligi uyum yasalari kapsaminda olup 30 Haziran 2012 tarihinden beri yürürlükte bulunmaktadir.