K2 BELGESİ

 

K2 Yetki Belgesi  içeriğin kar amacı olmayan,  mükellefin ana esas iştigal konusu kapsamında, işerini idame ettirmek maksatı ile, sahip olduğu kendi özmal araçları ile, yapmış olduğu taşımacılık faaliyetleri için verilen belgenin adıdır.  K2 Yetki Belgesi ile birlikte, K2 Yetki Belgesindeki araçları, kullanan sürücülerinde, mesleki yeterlilik eğitim yönetmeliğine göre,  SRC Belgesi (SRC Mesleki yeterlilik belgesi) ve Psikoteknik (Psikoteknik Değerlendirme Raporu) na sahip olması gerekmektedir.
 

K2 Yetki Belgesi, net ağırlığı ve istihap haddi azami toplam yüklü ağırlığını topladığımızda 3500 kilo ve altı araçlar için, K2 Yetki Belgesi ücreti 968 TL dir.
 

Eğerki aracın net ağırlığı ve istihap haddi azami toplam yüklü ağırlığı 3500 kilo ve üzerinde ise bu araçların her birisi için, 9685 K2 Yetki Belgesi ücreti ödenir.  K2 Yetki Belgesinde dikkat edilmesi gereken en önemli husus,  3500 kilo ve üzeri araçlarda denetim söz konusudur.  Şehiriçi ve şehirdışı farketmeksizin, görüldüğü yerde denetime denk gelmesi halinde, çok büyük cezalara çarptırılmaktadır.