GÜVENLİ SÜRÜŞ TEKNİKLERİ

Çağdaş ülkelerde otoyollar bizimkilerden daha güvenli olabilir fakat, malesef ülkemiz trafik ortamında otoyollara baktığımızda olmaması gereken herşey görülebiliyor.Geri geri giden araçlar, güvensiz şekilde parketmiş araçlar olabiliyor. Dolayısı ile bizim şu gerçeği kabul etmemiz lazım, otoyollar sürücülerin daha az dikkat ederek,daha güvenli sürüş yapacakları yerler değildir. 

 

Bunun bilincinde olan bir sürücü öncelikle hız limitlerini aşmamaya dikkat eder. Olabildiğince ilerideki tehlikeleri görebilmek amacıyla, dikkatinin tamamını yola vermeye çalışmalıdır.Yine diğer yol kesimlerinde olduğu gibi, eğer önümüzde bir araç trafiği varsa o an, önümüzdeki araç ile aramızdaki olan takip mesafesini ve ve süresini olması gereken, orana çekmeliyiz.
 

Yine aynı şekilde yoldaki,kayganlık ve olumsuzluklar düşünüldüğünde, hızımızı tabela yazanlara değil o yol şartlarına göre ayarlamalıyız. Eğer sürüş güvenliğini tehlikeye atacak bir hızda seyrediyorsak,  hızımızı o anki yol şartlarına göre mümkün olan en kısa sürede düşürmeliyiz. Fakat hızımızı düşürürken de yine güvenli sürüş ilkesinden ayrılmamalıyız.

 

Otoyollardaki hız limitlerinin, yol şartlarına göre verildiği dikkate alınmalıdır. Dolayısı ile yolculuğumuzun kötü hava şartlarında, devam ettiği durumlarda, sürücü hızını derhal o şartlara uygun seviyelere getirmek zorundadır. 

Yolculuğa çıkarken önce kendimizin hazır olması daha sonra aracımızın hazır olması gerekmektedir. 3 saatlik periyotlarla verilen 15 dakikalık molalarsizin yola olan dikkatinizin dağılmasını engeleyecek ve güvenli bir sürüş yapmasınızı sağlayacaktır. Uzun süren yolculuklara çıkmadan önce aracımızın tümbakımlarının yapılması, lastik hava basınçlarını kontrol etmek gübeli sürüş tekniğini etkileyen faktörlerdendir. Araç içerisinde yüksek sesle müzik dinlemek yine güvenli sürüşü tehlikeye atabilmektedir.