G3 BELGESİ

G3 belgesi
G3 belgesi, yurt içinde kargo acenteligi yapacak olan firmalarin almasi gereken belgedir. Bu belge için basvuracak firmanin 20.000TL gibi bir miktar sermeye gösteriyor olmasi gerekmektedir.
 
G3 belgesi sadece yurtiçinde geçerli olan kargo acentelerine verilen bir belgedir. Bu belgeyi almak için basvuru yaparken 7.000TL gibi bir ücret ödenecektir. Ayrica belgeyi alabilmek için firmanin en az 20 metre kare kapali alaninin mevcut olmasi gerekmektedir.G3 belgesi alan firmalar en fazla 2 tane kargo ve dagitim isletmecisi kisiyle sözlesme yapabileceklerdir. Bu belgeyi alip kargo sirketi açan firmalar daha sonra sube açmak isterler ise onun için ayrica belirli islemler yapilacak ve yeniden basvurmalari gerekecektir.

Köy ve ya kasabalarda sube açilirken daha düsük ücret ödenecek olup büyük sehirlerde sube açiliyor ise daha yüksek rakamlar ödenmesi gerekmektedir. Firmanin basvuru belgesi, imza sirküleri, vergi levhalari gibi daha birçok belgenin dam olmasi onlarin yaninda da kapali alanini beyan eden tapu belgesi gibi belgelerinde olmasi gerekmektedir. Basvuru yapildiktan sonra incinecek olup 5 is günü içinde belge hazirlanmis olacaktir. Eger ki evraklarda bir eksiklik var ise daha uzun sürebilecektir.
 
G3 belgesi sadece yurt içinde kisitli olmak kaydi ile kargo acenteligi yapacak olan firmalarin kesin almasi gereken belgedir. Belgeyi alabilmek için gerekli olan basvurularin yapilmis, ödenmesi gereken tutarlarin ödenmis olmasi sarti bulunmaktadir.