D4 BELGESİ

Tarifeli ve tarifesiz olarak 100 kilometreye kadar, şehirlerarası taşıma mesafesine balıkmaksızın il içi ticari yolcu taşımacılığı yapacaklara verilir.  D4 Yetki belgesi için başvuranların ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş en az 1 adet otobüse ve 5 bin türk lirası sermaye veya işletme sermayesine sahip olmaları şarttır.

Asgari kapasitenin dışında kaydedilecek otobüsler için yaş şartı aranmaz. asgari kapasiteyi sağlayacak sayıda otobüsün ilk başvuru ve faaliyet süresince, 10 yaşından D4 yetki belgesi için asgari kapasiteyi sağlayacak sayıda otobüsün ilk başvuru ve faaliyet süresince19 yaşından büyük olmaması şarttır. 

D4 Yetki Belgesine sadece ticari otobüsler kayıt edilir.  D4 Yetki belgesine en fazla 10 adet otobüs kayıt edilir.
 

D4 belgesi Ulastirma ve Haberlesme Bakanligi’nin belirttigi kapsamlar çerçevesinde sekillenmis çerçevelerde verilmektedir. Bu belgeye sahip olan kisi ve kuruluslar sehirlerarasi yolculuklarda 100 km.ye kadar tarifeli ve tarifesiz olarak yolcu tasimaciligi yapabilmektedirler. Sehirlerarasinda böyle bir mesafe varken il içlerinde mesafe yoktur mesafe farki olmadan il içinde tarifeli ve tarifesiz olmak üzere tasimacilik yapilabilir.

Ayrica sehirlerarasi ve il içi servis tasimaciligi da 100 km.ye kadar saglanabilmektedir. Bunlarin haricinde tasimacilik yapmak yasal degildir örnegin 100 km. den fazla olan sehirlerarasi tasimacilik, bu yasal degildir.

 
D4 belgesi sahibi olabilmek için egitim kurumlarimiza müracaat edebilirsiniz verdigimiz bilgilerdeki gibi sartlara uygun bir yapiya sahipseniz Bakanlikla gerekli iletisimler saglanir ve belge sahibi olmaniz için yazismalar yapilir. Bu yetki belgesine sahip olabilmek için ayrica firma bünyesinde en az bir otobüs ve 5.000 TL sermayesi olmalidir. Belge sahibi olacak araçlarda genel itibarla yas siniri aranmaz gerekli kapasitelere sahip olmasi yeterli olacaktir.

Tasima hatlarinin sayisina bagli olarak araç sayisi da degisebilir örnegin en fazla 3 tasima hattina sahip olan bir firmada 5 ya da 6 araç çalisabilir, en fazla 5 tasima hattina sahip firmalarda 9 ila 10 arasinda araç çalisabilir, sayilar artabilir ya da azalabilir.D4 belgesi ve birçok belgeyi Incirli Psikoteknik Egitim Kurumlari’mizdan kosullara uygunluk çerçevesinde temin edebilirsiniz.