D3 BELGESİ

Sadece kendi esas iştigalkonusu ile ilgili personelin yurtiçinde taşımak üzere yolcu taşımacılığı yapacak ve ticari maksat ile taşımacılık yapmayacaklara verilir. D3 Yetki belgesi için başvuranların ticari veya hususi olarak tescil ve kayıt edilmiş, en az 1 afry otobüs e sahip olmaları gerekmektedir. 
 

D3 belgesi yurtiçindeki firmalarin, is yerlerinin, çalisanlarini araçlarla belli bir yerden alarak is yerlerine götürmeyi saglayan araçlardaki soförlerin sahip olmasi gereken belgelerdir. Bu belgeye sahip olan kisi ve kurumlar araçlarla ticari bir tasimacilik yapamazlar sadece çalisanlarinin is yerlerine ve evlerine getirilip götürülmesi için kullanilirlar. Belgeyi satin almak isteyen kurumlarin bünyesinde bu tasimaciliga uygun olarak bir minibüs ya da otobüs bulunmasi gerekir. Bu araçlarda yasal olarak bir yas sinirlamasina gidilmemistir, herhangi bir yasta araç olabilir. Kurumlarin çalisanlarini tasiyacak bu araçlari kullanacak olan soförlerin ayrica SRC belgesi denen belgeye sahip olmasi gerekir bu belge tasimacilik yapan her soförde bulunmasi gereken bir belgedir.
 

D3 belgesi almak için genel anlamda aranan nitelikler bu sekildedir belgeyi almak isteyen kurumlarin çalisanlari gerekli egitimlerden geçirilir aranan sartlar ve nitelikler uygun görüldügü takdirde devlet organlarinin gerekli mevkileri ile gerekli yazismalar saglanir ve belge tescillenir. Gene itibariyle çogu belgede oldugu gibi bu belgede de kullanim süresi bes yil ile geçerlidir, ger bes yilda bir yenileme isleminin yapilmasi gerekir. Belgeye sahip olan kisilerin SRC belgelerinin yani sira psikoteknik belgesinin de bulunmasi gerekir bu belgelerin tümüne sahip olmadan tasimacilik yapan kisilere ve onlari çalistiran kurumlara cezai islemler uygulanir.Egitim kurumlarimizda D3 belgesi ve birçok belgeyi alabilir uygun kosullarda egitimlerinizi tamamlayabilirsiniz.