D2 BELGESİ

Tarifesiz olarak yurtiçi yolcu taşımacılığı yapacaklara verilir. D2 Yetki Belgesi için başvuranların,ticari olarak kayıt ve tescil edilmiş 75 adet koltuk kapasitesine ve 30 bin türk lirası sermaye veya işleyme sermayesine sahip olmaları şarttır. 

D2 belgesi ülke içinde tarifesiz olarak tasimacilik yapmak isteyen kurumlara verilir. Belgeye sahip olmak isteyen kuruluslarin bünyesinde 75 koltuk kapasiteli araçlar bulunmalidir azami sart böyledir ancak 90 kapasiteli ya da daha fazla da olabilir. Kurumlarin ticaret odalarina kayitli olmalari gerekir ayrica bu odalardaki sermayelerinin de 30.000 TL olmasi gerekir, bu sartlar önemlidir. Araçlarda yas sinirlamasi vardir, koltuk kapasitesi belirttigimiz gibi sayida olmali ve araçlarin 10 yasini asmamis on yasindan küçük olmasi gerekir. Belgeyi alan kurumlarin bünyelerinde çalismakta olan araçlar kiralik olabilirler bunun için bir engel yoktur ancak belirttigimiz gibi yas sinirlamasina ve koltuk sayisina riayet etmelidirler.

 
D2 belgesi almak ve kullanmak isteyen sürücülerin farkli bir belgeye daha sahip olmalari gerekir ki bu da SRC 2 belgesidir, bu belgeye sahip olmayan sürücülerin söz konusu olan belgeyi almalari öngörülemez. Bu belgeyi alan firmalarin ayrica personel istihdami saglamalari için bir belgeye ihtiyaçlari vardir o da ODY 2 belgesidir. Bu kosullar saglanmadigi takdirde kuruluslara söz konusu belge verilmez.
 
D2 belgesi almak isteyen firmalar egitim kurumlarimiza müracaat edebilirler gerekli kosullar saglandiktan sonra istenen belgelerde tamamlanir ve devlet kurumlari ile görüsmeler saglanarak en kisa firmalara geri dönüs saglanir. Her bes yilda bir yenilenme süresi olan belgelerin yenilenme süreleri yaklastiginda firmalara bildirim saglanir ve gerekli islemler yapilir.